Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Křížová cesta Kalvarie při kostele sv.Ondřeje (Berchtesgaden)

Němacko: Barorsko - Bertechgaden

WWW:

Podle A. Helma byl farní kostel svaté Andrey postaven občany Berchtesgaden v roce 1397. Od roku 1803 má v názvu jen farní kostel, aniž by měl svou funkci. Je nyní dceřiným kostelem z Římskokatolické farnosti sv. Ondřej v Berchtesgadenu v Bavorsku a patří do arcidiecéze Mnichova a Freisingu.
Již v roce 1358 na místě dnešního kostela probošt James Vansdorf vystavěl kapli (1362 až 1368), která však by byla o něco později zničena. Farní kostel sv. Ondřeje, postavený v roce 1397 občany Berchtesgadenu, je dnes chráněnou památkou. Obsahuje podzemní středověké a raně novověké nálezy a nálezy z jeho předchůdců, včetně hřbitova, který byl v roce 1811 uzavřen.
Jednolodní románská budova sálu pochází z druhé poloviny 13. století, jehož podoba je dnes výsledkem rekonstrukcí z roku 1480. Nicméně, podle A. Helma trvalo až 1625 za preláta a pastora Balthasar Hirschauera (1496-1508) došlo ke strukturálním změnám. Podle Provoste Gregora Rainerapoté byla v roce 1510 přidána sakristie, jejíž erb je vidět nad dveřmi.
Na konci 17. století (1693-1701) byl interiér kostela rozšířen a na věž bylo umístěno baroko a zvonice. V této souvislosti A. Helm uvádí, že kostel „byl zbořen v roce 1698 (..) a současný byl postaven v roce 1699 v barokním stylu“.
Budova kostela, která se stále označuje jako „farní kostel“, se nyní používá pouze pro pracovní bohoslužby. Její patron sv. Ondřej se nadále používá k označení farnosti pro Berchtesgaden - na druhé straně se skutečný farní kostel, ve kterém se slaví všechny vysoké úřady a slavnostní služby během křesťanských svátků, stále nazývá „kolegiátní kostel“.
Varhany posravil v roce 1993 stavitel Johannes Klais z Bonnu. dkách a pedálu.

www.wikipedie.de

Křížová cesta - Kalvarie
Kalvárie 1760 na Kälberstein má čtyři zastavení ve formě kapliček a větší hlavní kaply se scénou ukřižování. Zastavení Kalvarienbergu byly postaveny na okraji cesty jako zděné kaple s římsy a pilastry, z nichž každá je zakrytá krátkou kloubovou přilbou. Otevřené strany čtyř bočních kaplí byly postaveny jako zakřivené výklenky, které jsou chráněny umělecky kovanými listy a pruhy zdobenými rokajly. Topograficky a tematicky hlavní je kaple ukřižování a zároveň uzavírá soubor zastavení Kalvárie.
Výklenky obsahují barevné dřevěné sochy téměř v životní velikosti, které představují zastavení utrpení Ježíše Krista: modlitba na Olivové hoře, bičování, korunovace trnovou korunou a kříž. V hlavní nebo ukřižovací kapli je možné vidět Ježíše Krista na kříži s Marií, Janem a Marií Magdalenou. Po stranách rámují scénu kříže zlodějů. Díky segmentovému otevření oblouku nabízí přední strana skalní základny pro hlavní scénu pohled na hrobku Ježíše Krista.

www.wikipedie.de

Kostel sv.Ondřeje Kostel sv.Ondřeje Interiér kostela, oltář Interiér kostela, varhany Dvě zastavení Ukřižování v hlavní kapli Zastaení křížové cesty
Kostel sv.Ondřeje Kostel sv.Ondřeje Interiér kostela, oltář Interiér kostela, varhany Dvě zastavení Ukřižování v hlavní kapli Zastavení křížové cesty
Kostel sv. Ondřeje Varhany Hlavní oltář Boční oltář Boční oltář Kaplička zastavení Bičování Scébna ukřižování
Kostel sv.Ondřeje Varhany Hlavní oltář Boční oltář Boční oltář Kaplička zastavení Bičování Scéna ukřižování


Křížová cesta vytvořená neznámým autorem 1760.
Hlavní kaple Ukřižování mJežíše Kaple s bičováním Nasazení trnové koruny Dvě zastavení Hlavní kaple Kaple zastavení
Hlavní kaple Ukřižování Ježíše Kaple s bičováním Nasazení trnové koruny Dvě zastavení Hlavní kaple Kaple zastavení


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp